Staff

Staff

Use this guide for help getting started in requesting an absence through Frontline.
Information on creating and managing a list of substitute teachers that you prefer.

Indian Creek School District Staff Directory

Name/Title
Email, Website, Office Phone
Abercrombie, Alan
ICMS Assistant Principal
Adams, Katherine
Cook/Cashier
Agin, Ashley
Cook/Cashier - Head cook
Agin, Bobbie
Gr 4
Alloggia, Erin
PK
Antonelli, Rachel
Intervention
Arlia, Matthew
Intervention
Arney, Paula
Custodian
Baker, Debra
Bus Driver
Balzano, Rachel
Intervention
Banks, Dominique
PK
Beebe, Kim
Library Media Specialist
Belt, Jennifer
CTE-CBI
Belt, John
Asst Supt
Bennett, Jane
ELA 5
Bickerstaff, William
staff-classified
Bickerstaff, William
Custodian
Blackburn, Tracy
Cook/Cashier
Bodnar, Alexander
SocStudies7
Bodnar, Deborah
Paraprofessional
Bodo, Rachel
Intervention Specialist
Boilegh, Michael
Custodian
Bolen, Sarah
Spanish
Brandon, Dustin
Math Teacher
BRAY, SHIRLEY J.
staff-classified
Bright, Randa
Cook/Cashier
Brncic, Angela
PK
Brothers, Renee
Art 5-8
Brown, Ann
Paraprofessional
Bryan, Kara
Lang Arts
Buchanan, Lynn
Secretary
Burns, Katharine
Gr 2
Busana, June
Bus Driver
Byard, Jamie
Kindergarten
Cable, Austin
Science 8
Cammilletti, Joyce
Math
Campbell, Valerie
Paraprofessional
Canestraro, Doreen
Custodian
Canestraro, Rebecca
Kindergarten
Carnahan, Kimberly
Gr 2
Carroll, Sharon
Bus Attendant Aide
Carroll, William
Bus Driver
Carson, Dawn
START Coordinator
Chappelear, Thomas
Superintendent
CICIARELLI, EUGENE A.
staff-certified
Clegg, Jessica
Gr 4
COLE, CAROLYN S.
staff-certified
Conn, Deborah
Paraprofessional
Connor, Tiffany
Secretary
Copeland, Staci
ELA 8
Cottis, Michael
Guidance
Cowser, Matthew
Physical Education
Daley, Stephen
Science
Dankert, Jessica
Gr 3
Davies, Kristin
Science 7
Davis, Crystal
Family Medical Specialist/LPN
Delanta Amos, Shelley
Paraprofessional
Denham, Robert
Custodian
Dibenedetto, Cathy
Math 8
Dibiase, Nancy
Paraprofessional
Dimaria, Diane
Paraprofessional
Dipietro, Mary
Math 7
Duke, Jennifer
Paraprofessional
Dunlevy, Joseph
Math
Duprey-Anderson, Michelle
Behavior Analyst
Eastham, Bruce
Bus Driver
Eckley, Hannah
Preschool
Edgerly, Bernadine
Math 5
Edgerly, Mary
Secretary
Edgerly, Maryann
staff-classified
Edgerly-Rees, Ruth
Gr 4
Edwards, Holly
Paraprofessional
Eft, Steven
Guidance
Emley, Katie
ELA 5
Ensminger, Hillary
Multi-Categorical Classroom
EVANS, MEGAN E.
staff-certified
Fabbro, Michele
District Librarian
Fenske, Christine
Library Media Specialist
Fetty, Janice
Bus Driver
Flesher, Jaimie
Cook/Cashier
Flower, Margaret
Music HS/Hills/WES
Fluharty, Crystal
Science
Foley, Janet
staff-classified
Ford, Natasha
Paraprofessional - Start
Ford, Shaun
Paraprofessional
Frazier, Cindee
Cashier/Cook
Frazier, David
Custodian/Groundskeeper
Frey, Natalie
Cook/Cashier
Gampolo, Deborah
staff-classified
Gaston, Courtney
Intervention Gr 7
Geary, Christina
Paraprofessional
Giuliani, Gina
START Coordinator
Giusto, Marylil
Math 5
Good, Amber
Cook/Cashier
Gossett, Susan
ELA
Gotschall, Jaycee
Gr 1
Gray, Kevin
Custodian
Gray, Toni
staff-certified
Gray, Toni
Intervention Gr 7
Grimm, Nicole
Intervention
Grimm, Nicole
staff-certified
GRINCH, SEAN M.
staff-certified
Gundrum, Christina
Paraprofessional
Hagerty, Tamara
Secretary to Asst. Super.
Hall, Stacey
ELA 9 & 11, AP
Hammack, Crystal
PE/Health
Hammack, Joseph
SocStud
Hammack, Susan
Kindergarten
Hardman, Ann
staff-certified
Harper, Brian
Maintenance
HAYES, SARAH
staff-certified
Heavilin, Alexis
Pre-K
Heisler, Isabelle
Spanish Teacher
Herzick, Sarah
Intervention
Hibbits, Janie
Paraprofessional
Hibbits, Sarah
Gr 2
Hines, Robert
staff-classified
Hirschfeld, Carla
Paraprofessional
Hlivko, Lisa
ELA 7
Honsowetz, Collette
Guidance Counselor
Hoobler, Connie
Secretary
Hoover, Jonathan
Computer Teacher
Householder, Makenzie
Dean of Students
Houser, Sarah
Math
Howell, Kent
Music/Band 5-12
Howell, Kimberly
Music/Band 5-12
Hukill, Megan
Gr 3
Hukill, Mitchell
Math 8
Hyde, Brenda
Paraprofessional
Jarrett, Lorrie
Principal
JEFFERIES, SHERYL L.
staff-classified
Jeffries, Sheryl
Custodian- Afternoon
Johnson, Courtney
ELA 8
Johnson, Judith
Library Media Specialist
Johnson, William
mechanic
Juresko, Robert
Custodian
Keeter, Toni
staff-classified
Kell, David
PE/Health
Kemp, David
Science 5
Kendall, Susan
Custodian-Afternoon
Keyser, Christina
Paraprofessional
Knight, Nicole
Paraprofessional
Krantz, Joanna
Cook/Cashier
Lambright, Willemijn
Autism K-4
Lane, Amy
Kindergarten
Langley, Carolyn
Cook/Cashier
Lash, Kylee
Kindergarten
Laughery, Robin
Secretary
Leas, Brianna
Preschool
Lefebvre, Ruth
Paraprofessional
LEFEBVRE, RUTH A.
staff-classified
Legros, Shari
Grade 1
Linhart, Lynda
Study Hall/Counseling
Llewellyn, Donald
Band/Music MS&HS
Lloyd, Karen
Grade 1
Long, Bradford
Interventio
Long, Gretchen
staff-certified
Longo, Lisa
Gr 1
LOOMAN, MERIBETH
staff-certified
LOWE, KATHY A.
staff-classified
Lucas, David
Intervention
Lucas, George
Math 7
Maffe, Michelle
staff-certified
Marsh, Lynn
Math 7
Martin, L'tanya
staff-classified
Martin, L'Tanya
Head Cook
Martin, Raymond
staff-classified
Maul, James
Guidance
Maxon, Janet
SocStud
Mayle, Cheryl
Cook/Cashier
Maynard Maiorano, Mary
Special Needs Pre-K
Mazzaferro, Barbara
Bus Driver
Mcafee, Diane
Superintendent's Secretary
Mcafee, Ruth
Cook/Cashier
MCCRALEY, JOANNE S.
staff-certified
Mcdonald, Nicole
Title 1/Curriculum Coordinator
MCMILLEN, NORMAN L.
staff-classified
Merriman, Jodi
Secretary
Miller, Diane
staff-classified
MILLER, MARY E.
staff-classified
MILLHORN, TAMI L.
staff-classified
Millhorn, Tami
Cook/Cashier
Millick, Bruce
Custodian
Minch-Hick, Holly
Principal 5-8
Minor, Michael
Science 6
Minto, Michele
Principal
Moffat, David
Interactive Media
Moore, Kacey
Social Studies 5
Morelli, Sarah
Paraprofessional
MORGAN, MARY L.
staff-certified
Morrida, Aaron
ELA
Mort, James
Intervention
Mort, James
staff-certified
Mort, Tom
Intervention
NICHOLS, JOYCE A.
staff-certified
Orban, Lori
Secretary
Padden, Katherine
ELA 8
Palma, Amy
Gr 1
Parissi, Holly
Gr 3
PATE, LOIS A.
staff-certified
PAVLIC, GEORGIA M.
administrator-central office
Pawelczyk, Virginia
Gr 3
PEARCE, LISA A.
staff-classified
Pearce, Lisa
Head Cook
Pearce, Tina
staff-classified
Peckins, Patricia
Intervention
Pedersen, Gary
mechanic
Pendleton, Patrick
Science
Penner, Angela
Math 6
Petrozzi, Charlene
staff-classified
Phillippi, Lucinda
Art
Pickford, Rose
Gr 1
POVICH, KATHY D.
staff-classified
Provenzano, Johnna
CTE-Business
Purviance, Kara
Grade 4 Math
Pyle, Peggy
SocStud
Qualtire, Mary
SocStudies 8
Redmond, Priscilla
staff-classified
Redmond, Priscilla
Cook/Cashier
Reed, Charles
Bus Driver
Renner, Amanda
Gr 3
Renzelli, Anthony
SocStudies 6
Retton, James
Principal
Richardson, Amy
Intervention Specialist
Rish, Karen
Bus Driver
Roach, Amanda
Gr 2
Roberts, Lori
Writing Lab
Robinson, Julia
CTE - Family Consumer
Robinson, Kevin
Bus Driver
Robinson, William
Custodian
Rocchi, John
Special Education Director
Roe, Amy
Paraprofessional
Roset, Miranda
Bus Driver
Ruckman, Tammy
Cook/Cashier
Rusnak, Amy
PK
Rusnak, Angela
Cook/Cashier
Ryan, Gary
Science
Sabedra-Norris, Laura
Paraprofessional
Santicola, Lorie
Paraprofessional
Scarabino, Linda
staff-classified
Scarabino, Linda
Paraprofessional
Schaffer, Stacy
Paraprofessional
Scheel, Melissa
staff-classified
Schubert, Jennifer
Gr 4
Sciarra, Kristi
Gr 2
Scott, Jacqueline
Assistant to Tresurer - Payroll
Scott, Robyn
ELA 6
Scruba, Carol
staff-classified
Sempkowski, Abagale
staff-certified
Shank, Brittany
Guidance
Shreve, Matthew
SocStud
Sims, Kristie
PK/Special Education Secretary
Smith, Ryan
PE Hills & ICMS 5-6
Sogan, Diane
Intervention
Spencer, Brenda
staff-classified
Spencer, Brenda
Paraprofessional
Staffilino, Brenda
DOT Supervisor
STAFFILINO, BRENDA L.
Transportation Supervisor
Stakias, Vangelle
Gr 4
Strohmeyer, Joseph
PE
Sullivan, Heather
Gr 1
Swearingen, Keith
Asst Principal
Swearingen Jr, Jay
Custodian/Groundskeeper
Thompson, Lawrence
Custodian
Todoroff, Denise
Treasurer/CFO
Turnbull, Ashley
PK
Turner, Barbara
Science
Ujcich, Natalie
Art WES Buch/Hills
Vahalik, Shelley
Bus Driver
Van Kirk, Angela
Cook/Cashier
Vandeborne, Renee
Paraprofessional
Vandine, Amy
Bus Driver
Vince, Rachel
Kindergarten
Vojvodich, Sondra
Math
Wadas, Kimberly
Gr 2
Waggoner, Gina
PK
Waggoner, Gina
staff-certified
Walulik, Sharon
Auxiliary Aid Clerk
Watson, Pamela
Accounts Payable
Wells, Kenneth
Bus Driver
Wheatley, Deborah
Intervention
White, Eric
Food Service Director
Wickham, Jill
DistNurse
Williams, Christel
Paraprofessional
Williamson, John
Custodian
Wilson, Molly
Health 5-8
WRIGHT, KATHLEEN A.
staff-classified
Zalenski, Kathleen
Secretary
Zelkowski, Betty
Cook/Cashier
Zink, Stacey
ELA 6
View text-based website